Festyn Rodzinny „Sobótka”

Festyn Rodzinny Sobótka to szczególnie klimatyczne wydarzenie odbywające się w Stodołach, w gminie Strzelno gdzie organizatorzy pozwalają nam zapomnieć o dzisiejszym świecie i pomagają cofnąć się w czasie do tradycji nocy sobótkowej.

Ośrodek działań twórczych tworzy tutaj wydarzenie kulturalne o bogatym programie warsztatowym i oryginalnym, magicznym nastroju. 

Każdego roku interesująca oś tematyczna Sobótki odwołuje się do tradycji ludowej jak np. wielowątkowe znaczenie ziół w kulturze. 

Podczas festynu kulminację znajdują cykle spotkań i warsztatów organizowane wcześniej w Stodołach. 

Na plenerowych wystawach można oglądać zielniki i kompozycje kwiatowe wykonane przez uczestników warsztatów. Odbywają się się także spotkanie warsztatowe i wykłady z etnologiem z Muzeum Etnograficznego we Włocławku, w tematach takich jak: „O magicznym i symbolicznym znaczeniu ziół”, które przyciągają wielu słuchaczy. Obok w „Chatce zielarki” trwają warsztaty z plecenia wianków. Uzupełnieniem artystycznych działań związanych z zielarstwem są zajęcia „Graficzna łąka”, warsztaty z grafiki, na których uczestnicy techniką linorytu wykonują własne kompozycje kwiatowe oraz warsztaty „Ceramiczna łąka, w czasie których powstają gliniane płaskorzeźby z reliefową kompozycją roślin polnych pod kierunkiem Dawida Wawrzyniaka. 

Na  festynie atrakcja goni atrakcję. Wszystkich przyciągają zajęcia z łucznictwa w strzelaniu do celu – tarczy lub balotów ze słomy.

Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia plastyczne „W poszukiwaniu kwiatu paproci”, dzieci kreują przestrzenne kompozycję kwiatu paproci, towarzyszy im lektura podania p.t: „Kwiat Paproci” ze zbioru „Bajarka opowiada” Marii Niklewiczowej. „Rytmy nocy” – to kolejna nowatorska inicjatywa stowarzyszenia, obejmuje wspólne muzykowanie, warsztaty perkusyjne z przewagą instrumentów perkusyjnych i bębnów afrykańskich, tybetańskich. 

Na koniec, zamykając cykl zajęć dla dzieci, odbywa się „Yoga na kocyku”, czyli ćwiczenia relaksacyjne i harmonizujące dla najmłodszych.

Jest też również coś na ząb: kiełbaski z ogniska, pasztet z fasoli, chleb ze smalcem i ogórkiem, sałatki, domowe wypieki i inne specjały, które przyciągają wielu łasuchów.

Dla dorosłych zabawa rozpoczyna się po zmierzchu, przy ognisku można wspólnie pomuzykować, pośpiewać i potańczyć. 

Festyn Rodzinny „Sobótka”
Organizator:
Stowarzyszenie Stodoły – Ośrodek Działań Twórczych
Stodoły 37, 88-100 Stodoły
tel.  664 135 070, e-mail: stosto_odt@wp.pl