Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych Pyszadło

Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych „Pyszadło”, to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez organizowanych przez Mogileński Dom Kultury. Nazwa pochodzi od pyszności, w tym przypadku filmowych. Celem organizatorów jest przywrócenie satyrze należnego jej miejsce w polskiej kulturze filmowej, aby dzieła satyryczne, pobudzały rozwój aktywizmu społecznego i w inteligentny sposób odnosiły się do zmieniającej się rzeczywistości.

OFFS „Pyszadło” to impreza o charakterze konkursu na najlepszy polski i zagraniczny film, w którym satyra stanowi istotny element dyskursu ponadpokoleniowego oraz stymuluje rozwój aktywizmu społecznego na rzecz lepszego świata.

Corocznie pokazom konkursowym, ocenianym przez setki widzów, uczestniczących w festiwalu, towarzyszą imprezy muzyczne, spektakle teatralne czy spotkania autorskie. Z roku na rok coraz więcej znanych osób przybywa do Mogilna, aby osobiście uczestniczyć w festiwalu. Celem „Pyszadła” jest promowanie wiedzy na temat osiągnięć kina satyrycznego i jego roli we współczesnym świecie, a także budowanie sprzyjających warunków do rozwijania tego gatunku filmowego.

Każdego roku, w sposób jak najbardziej godny honorowani są artyści – klasycy kina satyrycznego. Przyznawane są nagrody honorowe za dorobek artystyczny życia. Odbywają się retrospektywy twórczości wybitnych artystów i spotkania z nimi. Do tej pory nagrody honorowe osobiście odebrali: 2016 – Stanisław Tym, 2017 – Jerzy Gruza, 2018 – Marek Koterski, 2019 – Jacek Fedorowicz, 2021 – Andrzej Grabowski.

Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych Pyszadło

Organizator:

Mogileński Dom Kultury

Księdza Piotra Wawrzyniaka, 88-300 Mogilno 1

tel. +48 52 315 24 80, e-mail: sekretariat@mdk.mogilno.pl