Rajd Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej

Rajd Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej można z pewnością zaliczyć do jednych z najciekawszych i największych imprez związanych z historyczną motoryzacją w województwie kujawsko-pomorskim. Impreza ta organizowana jest niemalże corocznie, głównie społecznymi siłami grupy miłośników zabytkowych pojazdów skupionych wokół stowarzyszenia „Motoklasyczni” przy współpracy ze szkołami, władzami samorządowymi, instytucjami, organizacjami pozarządowymi oraz firmami sponsorującymi imprezę. Pierwszy Rajd Weteranów Szos zorganizowany został w 2004 roku i już wówczas, będąc nową, nieznaną imprezą przyciągnął na start ponad 50 załóg. 

Do uczestnictwa w nim zapraszane są osoby posiadające pojazdy mechaniczne wyprodukowane przed 1989 r. Wśród startujących maszyn pojawiają się też i młodsze, jeśli są one unikatowe lub interesujące w odniesieniu do historii motoryzacji. 

Obecnie na start zgłasza się około 100 załóg z całej Polski. Uczestnicy rajdu cenią sobie wysoki poziom organizacyjny imprezy, ale przede wszystkim piękne plenery Ziemi Mogileńskiej podziwiane w trakcie przejazdu oraz atrakcje turystyczne napotykane po drodze. Ramowy plan rajdu przewiduje przybycie uczestników wraz ze swymi zabytkowymi pojazdami do rajdowej bazy w piątek, w godzinach popołudniowo-wieczornych. 

W sobotę impreza jest oficjalne otwierana i po tej uroczystości następuje start do rajdu nawigacyjnego według tzw. itinerera strzałkowego na trasie liczącej ok. 100 km poprowadzonej głównie drogami gmin powiatu mogileńskiego. Po drodze załogi otrzymają do wykonania różne zadania i rywalizują w próbach jazdy sprawnościowej. 

Niedzielne południe jest przeznaczone na wystawę około 150 klasycznych pojazdów na placu parkingowym przy mogileńskiej Hali Widowiskowo-Sportowej. Wówczas wręczane są też nagrody zwycięzcom.

Organizator:

Stowarzyszenie MOTOKLASYCZNI

e-mail: stowarzyszenie@motoklasyczni.pl, 

tel. 781930200

ul. Sądowa 5, 88-300 Mogilno

Biuro Rajdu tel. 733859335 

e-mail: rajdmogilno@poczta.fm

komandor rajdu: Krzysztof Witczak tel. kom. 602832097