Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wylatowie
Malowniczo położony, na wzgórzu, w pobliżu Jeziora Szydłowieckiego, wzniesiony na fundamentach z kamienia polnego w 1761 r.drewniany kościół pamięta czasy kiedy Wylatowo szczyciło się prawami miejskimi otrzymanymi z rąk króla Kazimierza Wielkiego w 1368 r. Obecny kościół jest trzecim w historii parafii powstałej w 1247 r. za sprawą kanoników regularnych Trzemeszna, ale zabytki przenoszono po kolei z jednego do drugiego, nigdy nie uległy spaleniu stąd kościół skrywa skarby i tajemnice minionych wieków począwszy od gotyku, aż po współczesność.
Przez Wylatowo przebiega jeden z najstarszych, średniowiecznych szlaków pątniczych Europy – pielgrzymkowa droga do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Symbolem szlaku jest tzw. muszla jakubowa.
Pierwsza świątynia została konsekrowana przez bpa Falęckiego w 1564 r.
Obecny kościół zbudowany w stylu barokowym, o układzie trójnawowej bazyliki jest rzadkością dla drewnianych świątyń Kujaw i Wielkopolski. W kościele znajduje się w sumie 5 ołtarzy, 3 to zasługa poznańskiego snycerza Grzegorza Karwackiego. Główny, drewnianyo wymiarach 8 x 6 metrów, zdobi monumentalna rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z drugiej połowy XVII wieku. Po bokach widać 4 figury i stiukowe kolumny w kolorze zielonego malachitu łudząco przypominającego marmur. Przybywający tutaj czują promieniujący pokój z ołtarza co skłania do chwili ciszy i zadumy.
Przy wejściu do kościoła boczną kruchtą, znajduje się granitowa kropielnica z XV w., wyciosana z jednego bloku kamiennego. Konserwatorzy dostrzegli na niej wyryte krzyże i ślady po mieczach i toporach.
Warto zwrócić także uwagę na rzeźbę Chrystusa Frasobliwego, z początku XVI w., który w prawej stopie ma wkomponowany kamień z Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Na terenie przykościelnego cmentarza znajduje się kamienna figura Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. Na zdobionej płycinie znajduje się inskrypcja: „Wystawił Proboszcz Tutejszy Xiądz Ludwik Zajęcki 1879 Prosi o Zdrowaś Marya”
Świątynia w Wylatowie jest prawdziwą perłą sakralną regonu i przykładem wybitnejarchitektury drewnianej, prawdopodobnie jest świątynią bliźniaczą z kościołem w Zakrzewie.