Park Miejski w Mogilnie

 

Mogilno – romantyczny park nad jeziorem z przepływającą Panną znaną również pod nazwą Siecienica.

Fontanna w parku Mogileńskim. fot. Krzysztof Walczak.

 Park Miejski w Mogilnie, który świetnie sprawdza się jako obszar rekreacyjny dla mieszkańców i turystów. Dużą wartością tego miejsca są walory przyrodnicze i krajobrazowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Dodatkowym atutem tego miejsca jest położenie – park otaczają cztery główne ulice: Wodna, Hallera, Kościuszki, oraz Moniuszki. Tuż obok ruchliwego centrum mamy oazę zieleni, ciszy i spokoju. Kolejnym estetycznym walorem letniego salonu Mogilna jest fakt, przez park przepływa rzeka Panna oraz leży w nim część Jeziora Mogileńskiego. Przez środek tego urokliwego miejsca biegnie Aleja Niepodległości, która jest deptakiem. Końcówka alejki nazywana jest plantami nad jeziorem, łączą ul. Kościuszki z Placem Wolności.

 

Park jest przede wszystkim popularnym miejscem spacerowym, zwłaszcza w sezonie letnim i jesiennym, a ławeczki umożliwiają przyjemny wypoczynek. Parkowe alejki są po gruntownej rewitalizacji, która miała miejsce parę lat temu, spora część jest wybrukowana. Powierzchnia terenów zielonych jest spora i oprócz typowego parkowego krajobrazu zobaczymy tam niewielkie cieki wodne, a także akweny zamieszkałe przez kaczki i łabędzie, które zawsze czekają na kawałek chleba od przechodniów. Z parku odchodzą dwie promenady spacerowe po wschodniej (prowadzi na cmentarz) oraz zachodniej części jeziora, którą można dotrzeć do kościoła farnego i klasztoru. Na brzegach jeziora rozwinęła się roślinność bagienno-szuwarowa.

Drzewostan parkowy jest bardzo okazały, o bogatym składzie gatunkowym (głownie porastają drzewa liściaste, ale występują również iglaste – doskonale opisane na planszach informacyjnych), zobaczymy sporo gatunków krzewów rodzimych i rzadkich egzotycznych, nie brakuje też małej architektury parkowej. Wśród drzew parku znajduje się wiele ciekawych okazów, szczególnie wierzba płacząca o obwodzie ponad 400 centymetrów.

Główną atrakcją parku jest fontanna podświetlana wieczorem wielobarwnymi kolorami, która powstała z środków Unii Europejskiej. Fontanna zawiera elementy kojarzące się z herbem Mogilna. Dla przypomnienia herb Mogilna przedstawia trzy przecinające się złote krzyże (tzw. układ na roztrój lub młynek) na błękitnym tle. Miasto do uzyskania praw miejskich było własnością klasztoru, stąd pochodzi właśnie motyw herbowy. Fontanna lubi być fotografowana, często jest umieszczona na pocztówkach i przy niej odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne i festyny rodzinne.

Ciekawym obiektem jest amfiteatr letni, który jest w stanie pomieścić około trzystu osób. Wybudowano go w 2011 r., poprzednia stara scena została niestety podpalona. W okresie letnim amfiteatr jest miejscem regularnych koncertów, występów tanecznych i kabaretowych, oraz innych lokalnych wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Jak przystało na park miejski, nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych dzieci, czyli placu zabaw zwanego jordankiem. W takich miejscach również upamiętnia się wybitne osoby, działające społecznie dla lokalnej społeczności, czy też popiersia muzyków, kompozytorów oraz znanych poetów i pisarzy. W Mogilnie na taki pomnik zasłużył Ks. Piotr Wawrzyniak (1849-1910) – wielki polski patriota i społecznik, bohater walki z germanizacją, założyciel polskich kas oszczędnościowych, proboszcz fary od 1898 r., nazwany pośmiertnie Wielkim Synem Narodu. Pomnik powstał w 1998 r. w pracowni wybitnego poznańskiego artysty rzeźbiarza Krzysztofa Jakubika, w 600-tną rocznicę nadania Mogilnu praw miejskich. Pomnik powstał z inicjatywy mogileńskich ludowców i ufundowany został przez społeczeństwo ziemi mogileńskiej oraz licznych sponsorów z całej Polski, głównie banki spółdzielcze . Monument upamiętnia 100 lecie przybycia do Mogilna ks. Piotra, Króla Czynu. Jest to pierwszy na świecie pomnik poświęcony ks. Wawrzyniakowi.  

W pobliżu pomnika przepływa niewielki ciek wodny, będący wybudowanym na początku XX w. kanałem rzeki Panna (tzw. Północnej) , znanej również pod nazwą Siecienica. W monografii prof. Czesława Łuczaka Dzieje Mogilna trafiamy na fragment mówiący, iż od rzeczki Panny określano niekiedy Mogilno “grodem nad Panną“ [1998, s. 319]. Swoje wody rzeczka niesie z Jeziora Parlin (Siecienica – 16 ha ), poprzez Jezioro Wiecanowskie (pow. 305 ha) do Jeziora Mogileńskiego  (79 ha). Rzeka, choć niewielka dzieli Mogilno na dwie części, z jednym tylko połączeniem drogowym – mostkami w ciągu ul. Gen. Hallera i dwoma przejściami dla pieszych w obrębie Plant. 

Od południa z Jeziora Szydłowskiego poprzez wieś Wylatowo ( wioska wcześniej miała prawa miejskie, które utraciła w 1871 r. ) wpływa  do Jeziora Mogileńskiego rzeka Panna (tzw. Południowa). Źródła rz. Panny Południowej znajdują się 23 km od jej ujścia do Kwiecieszewicy (Noteci Zachodniej)  w Kwieciszewie (również i ta wioska miała prawa miejskie utracone w 1873 r. ) i znajdują się w Jeziorze Ostrowickim k. Trzemeszna, skąd rzeka płynie poprzez jeziora Zieleń, Popielewskie do Szydłowskiego. Warto tu dodać, że Jezioro Popielewskie jest najgłębszym jeziorem w Wielkopolsce i ma aż 45,8 m głębokości.

Park Miejski w Mogilnie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać o każdej porze roku. Szczególnie po zmroku park pokazuje romantyczne oblicze dla zakochanych dzięki stylowym latarniom, oświetlającym parkowe alejki.

Żródło, za zgodą autorów: 
portal internetowy: www.dziedzictowregionu.pl Damian Rybak
przewodnik: „Mogilno … Moje Miasto” Przemysław Majcherkiewicz